פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מי רואה את העיוורים שלא מקבלים סיוע מהמדינה?

   25,000 ישראלים נושאים תעודת עיוור, רק 8,500 מהם מקבלים דמי ליווי לניידות - בגובה 1353 שקלים בחודש. במרכז לעיוור בישראל מסבירים שהמדינה לא חסכה בשום טריק כדי לעכב את הבקשה להשוות את הסכום לקצבת ניידות ברמה נמוכה של אנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות

   מי רואה את העיוורים שלא מקבלים סיוע מהמדינה?
   בשיתוף המרכז לעיוור

   בישראל יש כיום 25,000 אנשים אשר נושאים תעודת עיוור, רק 8,500 מהם מקבלים דמי ליווי לניידות - תשלום חודשי שנועד לסייע לאנשים עם עיוורון להתנייד במרחב הציבורי. ע"פ אתר 'כל זכות' תנאי הזכאות הם הבאים: היעדר ראייה מוחלט, חדות ראייה שאינה עולה על 1/60 בעין הטובה, לאחר תיקון (משקפיים), שדה ראייה של עשר מעלות ומטה בעין הטובה. גובה דמי הליווי עומד על 1,353 שקלים בחודש וכדי להבין אם הסכום הולם את הצרכים, שאלנו בכתבת הווידאו את נתי ביאליסטוק-כהן, מנכ"ל המרכז לעיוור - עמותה ללא מטרות רווח המשמשת כגוף גג של ארגונים הפועלים למען אנשים עם עיוורון ושילובם המלא בחברה, מספר שאלות על הצרכים של אנשים עם עיוורון ועל המאבק העיקש שניהלה עמותת המרכז לעיוור כנגד מקבלי ההחלטות ובבג"ץ בפרט.

   בכתבה, נתי מסביר כי קצבת ניידות ברמה נמוכה של אנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות עומדת על 2,400 ש"ח לחודש - סכום שהולם יותר את צרכיהם של אנשים עם עיוורון. בעתירה שלהם, ביקשה עמותת המרכז לעיוור להשוות את גובה דמי הליווי של אנשים עם עיוורון לסכום של 2,400 שקלים - עלות הסכם זה מוערכת בכ-100 מיליון שקלים מתקציב המדינה, אך במקום להיעתר לבקשה הצודקת המדינה החליטה לעכב את ההחלטה. ע"פ נתי, המדינה לא חסכה בשום טריק כדי לעכב את הבקשה ולא לענות לגופו של עניין - בנוסף, המדינה הפכה את העתירה הנקודתית לבעיה רוחבית על הסכמי ניידות של אנשים בעלי מוגבלות וכך קפצה תוספת של 100 מיליון שקלים בשנה לבקשה של תוספת של 3-5 מיליארד שקל בשנה, סכום שהמדינה לא יכולה לעמוד בו. צפו בכתבת הווידאו בה נתי ביאליסטוק-כהן מספר על המאבק המפרך וכיצד הציבור יכול להירתם למטרה הצודקת.

   פרטים נוספים באתר של המרכז לעיוור בישראל